blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG ivko1507
ČLÁNKY
DISKUSIE
SLEDOVAŤ BLOG
Vitajte na mojom blogu
ivko1507Januárová záhradka - prvá časť
pridal ivko1507 24.1. 2019 o 23:30

Rímsky boh Janus, bol boh s dvoma tvárami a sošky anjelov. Jedna sa dívala do minulosti, druhá do budúcnosti. Prvý január bol v starom Ríme dátumom, keď nastupovali do úradu noví konzuli. V dnešnej terminológii sa vtedy menila vláda. Zrejme preto oná symbolika hranice dvoch pohľadov. A január je presne mesiacom, keď po minuloročných skúsenostiach môžeme začať realizovať nové projekty, alebo aspoň korigovať tie pôvodné, taktiež si môžeme vytvoriť dekoračný predmet, či využiť staré vianočné dekorácie.
 
Zima síce ešte je v plnom prúde a najchladnejšie obdobie máme stále pred sebou. Aj tak sú však okolo domu a v záhrade práce, ktoré môžeme vykonať a v predstihu sa pripraviť na príchod sezóny.
 
Stromy a kry
V prípade snehovej nádielky postupujeme tak, ako sme odporúčali v decembri.
Predjarný rez môžeme vykonávať len v najteplejších oblastiach, kde je aspoň pravdepodobnosť, že mrazy nebudú silnejšie ako 10 stupňov pod nulov. Silnejší mráz by na ostrihaných plochách spôsobil poškodenia.
Kontrolujeme stav zimujúcich rastlín a ich pokrývok. Ruže, ale aj okrasné trávy môže mráz nenávratne poškodiť.
Kontrolujeme aj stav obalov okolo mladých stromkov a sledujeme, či záhradu nenavštevuje divá zver. V mrazivých rokoch bohatých na sneh sa vysoká zver zameria aj na také stravné jednotky ako sú púčiky ovocných stromov.
 
Trvalky a cibuľoviny
Ako dodatočnú ochranu vždyzelenných trvaliek pred mrazom môžeme využiť aj čečinu z vianočného stromčeka, ktorý už ukončil svoj životný cyklus.
Každých niekoľko týždňov kontrolujeme uskladnené cibuľky - kvetináče plastové. Hnilé vyhadzujeme a tak ako v predchádzajúcich mesiacoch navlhčujeme substrát, ak začnú cibuľky zosychať a vráskavieť.
Aj v tomto mesiaci môžeme vyskúšať rýchlenie cibuľovín. Kôly teplote sa občas oplatí využiť dekoračné sviečky.Prístupov 834
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDUJETE
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Dekorácie do bytu
[ 1.2.2019] (príspevkov 0)
Januárová záhradka - prvá časť
[ 24.1.2019] (príspevkov 0)
Opravujeme nábytok - časť 2.
[ 18.1.2019] (príspevkov 0)
Opravujeme nábytok - časť 1.
[ 26.12.2018] (príspevkov 0)
Drevo na zimu
[ 13.12.2018] (príspevkov 1)
NÁDHERNÁ ZIMNÁ OZDOBA VLASTNÝMI RUKAMI
[ 1.12.2018] (príspevkov 0)