blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG ivko1507
ČLÁNKY
DISKUSIE
SLEDOVAŤ BLOG
Vitajte na mojom blogu
ivko1507Drevo na zimu
pridal ivko1507 13.12. 2018 o 23:47

Drevo nesluží len ako dekoračné predmety.....čo sa týka kúrenia nestačí ho naštiepať, na pálenie musí byť aj dostatočne suché ako živý vianočný stromček po vianociach. Áno, mokré či vlhké drevo dokážeme prinútiť, aby horelo. Ale bude to slabý oheň (veľa energie spotrebuje drevo na vlastné vysušenie) a dym bude zanášať vykurovacie teleso a komín. V konečnom dôsledku na takom dreve prerobíme. Čo teda robiť, aby bolo drevo naozaj suché? Základné pravidlá sú jednoduché.
Drevo treba naštiepať čo najskôr na kusy, ktoré pôjdu priamo do vykurovacieho telesa. Menšie kusy zvládneme spracovať sekerou s väčšími nám pomôžu kliny. A tie najväčšie štiepačkou.
Štiepaním naše spracovanie dreva nekončí. Drevo musíme aj vysušiť ako prutene vence. Pri skladovaní dreva je preto prvoradé prinútiť prirodzenú vlhkosť dreva, aby opustila klátiky čo narýchlejšie a v čo najväčšom množstve. Drevo by preto malo byť uložené čo najdlhšie vonku ako sochy anjelov na slniečku a na mieste s dobrým prúdením vzduchu. Ak ukladáme drevo k stene, mali by sme zaistiť, aby aj medzi stenou a drevom bola dostatočná vzduchová medzera.
Zároveň musíme zabrániť tomu, aby drevo vlhkosť nabralo naspäť. Je to totiž prirodzená špongia… Takže by nemalo byť uložené priamo na zemi či betóne, ale na vhodnej podložke. Drevo, položené priamo na zemi nie je vhodné na kúrenie, ani keby tam ležalo desať rokov. Dobré služby urobí napríklad obyčajná (možno trochu upravená) paleta. Zaistí nie len oddelenie od pôdnej vlhkosti, ale aj prúdenie vzduchu a znepríjemní pobyt v dreve hlodavcom či hmyzu. 
Ak skladujeme drevo na mieste, kde bude vystavené dažďu, musíme drevo chrániť zakrývacou plachtou. Nezabudnime, že aj medzi plachtou a drevom musí byť dosť priestoru na prúdenie vzduchu.
Drevo možno využiť aj na vianocne dekoracie..... na začiatku sušenia má vlhkosť okolo 50%. Nemajme veľké oči a nemyslime si, že sa nám podarí dostať sušením na voľnom povetrí z neho všetku vodu. Ale ak bude mať na konci procesu vlhkosť 10%, stačí to. Ako to zistiť? Možno sa oplatí investovať niekoľko eur do zapichovacieho vlhkomera na drevo. Ak investovať nechceme, stačí použiť detektory, ktoré má namontované každý z nás - uši. Každý z nás rozozná zvuk poklepania na mokré, vlhké a suché drevo. To posledné po poklepaní "zvoní".Prístupov 1036
Kvalita článku
(100%) hlasov 1

PRÍSPEVKY
SLEDOVAŤ
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Dekorácie do bytu
[ 1.2.2019] (príspevkov 0)
Januárová záhradka - prvá časť
[ 24.1.2019] (príspevkov 0)
Opravujeme nábytok - časť 2.
[ 18.1.2019] (príspevkov 0)
Opravujeme nábytok - časť 1.
[ 26.12.2018] (príspevkov 0)
Drevo na zimu
[ 13.12.2018] (príspevkov 1)
NÁDHERNÁ ZIMNÁ OZDOBA VLASTNÝMI RUKAMI
[ 1.12.2018] (príspevkov 0)