blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG ivko1507
ČLÁNKY
DISKUSIE
SLEDOVAŤ BLOG
Vitajte na mojom blogu
ivko1507NÁDHERNÁ ZIMNÁ OZDOBA VLASTNÝMI RUKAMI
pridal ivko1507 1.12. 2018 o 14:06

Uložte ich voľne, maximálnepoužite papierové vrecko. Cibuľky skladujte pri teplote približne 5 °C. Neukladajte cibuľky do jedného priečinka s jablkami ani iným ovocím. Jablká, ale aj banány a zemiaky (a aj ďalšie plodiny) produkujú etylén a ten urýchľuje zrenie. Čo v prípade cibuliek môže znamenať len zhnitie.
Táto úprava chladom sa nazýva dormancia. Je nutná u všetkých cibuľovín, aby u nich došlo k spusteniu procesu kvitnutia (preto na jar vysadené cibuľoviny v danom roku nekvitnú).
Samozrejme, rýchliť sa dajú aj iné cibuľoviny, ale napríklad doba dormancie tulipánu je dlhšia, takže nie je až taký "vďačný".
Po štyroch týždňoch môžeme cibuľky hyacintu vybrať z chladničky a nasadiť ich a do budúcna využiť ako dekoračné predmety. Nie však hlboko, v prírode stačí sadiť ich tesne pod zem, v črepníku môžu smelo trčať. A existujú aj špeciálne nádoby v tvare presýpacích hodín so zrezaným vrcholom.
Veľké cibule môžeme vysádzať ako solitéry, menšie v skupinkách po troch kusoch ako vianocne stromceky aj keď za cenu väčšej nádoby.
V každom prípade zaistíme zvýšenie teploty na 10 °C a tmu. V tmavom a chladnom priestore je treba cibuľky držať 10 týždňov. V tomto období už istú starostlivosť budú potrebovať.
Rastliny totiž v tomto období začínajú klíčiť. Ak ich vysadíte do substrátu, nebudú potrebovať extra silnú zálievku (hyacinty tak či tak vlhko nemajú radi) a stačí ich poliať raz za týždeň.
Ak sa rozhodnete pre spomenuté špeciálne sklenené banky, či prutené vence stačí, aby bola vodná hladina 2-3 milimetre pod cibuľkou. Korene sa k vode dostanú raz dva.
Tretia dobrá správa je, že hyacintové cibuľky nemusíte hnojiť. Je výsadou cibuľovín, že všetko potrebné ku kvitnutiu majú nazbierané v zásobách, prípadne si pomôžu vodou a fotosyntézou.
V tretej fáze - ktorá nastane, keď majú výhonky 5-6 centimetrov alebo keď korene v sklenenej banke dosiahnu jej dno, presunieme rastlinky na svetlo a aj do tepla, pripomínajú sochy anjelov. Teplo je relatívny pojem a pre jarné cibuľoviny by teplota nemala presiahnuť 22 °C. Aby sme udržali rastlinky pekne rovné, je treba ich každý deň pootočiť.Prístupov 1196
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDOVAŤ
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Dekorácie do bytu
[ 1.2.2019] (príspevkov 0)
Januárová záhradka - prvá časť
[ 24.1.2019] (príspevkov 0)
Opravujeme nábytok - časť 2.
[ 18.1.2019] (príspevkov 0)
Opravujeme nábytok - časť 1.
[ 26.12.2018] (príspevkov 0)
Drevo na zimu
[ 13.12.2018] (príspevkov 1)
NÁDHERNÁ ZIMNÁ OZDOBA VLASTNÝMI RUKAMI
[ 1.12.2018] (príspevkov 0)